REFERAT
Dante Sydøsts Generalforsamling fandt sted onsdag den 25. februar 2026 i Bygningen, Foyeren (2B), Ved Anlægget 14B, 7100 Vejle, fra kl. 19:00 til 19:45.
I alt deltog 41 medlemmer.
Afbud fra bestyrelsesmedlem Knud Erik Serup.
Dagsorden
- Som dirigent valgtes Poul Storgaard Mikkelsen, Hedensted.
- Som referent af generalforsamlingens beslutninger valgtes Inger Harborg, Kolding.
- Bestyrelsens beretning blev fremlagt af formand Grethe Fabricius: ”I alt blev seks arrangementer afholdt i 2025.
- Flemming Hedegaard Rasmussen: Ferie, vin og en god historie, den 6. januar i Kolding.
- Generalforsamling og foredrag ved Torben Svendsen om Jomfruens vand – eller historien bag en god kop kaffe, den 26. februar i Fredericia.
- Kai Bredholt: Det teatralske Italien, den 1. april i Fredericia.
- Lars Barslund og Connie Borgen: Ennio Morricone, 11. november i Vejle.
- Svend Lundberg: Italienske helte i 200 år, den 9. oktober i Fredericia.
- Tine Kragh: Danske guldaldermalere i Rom, den 8. september i Kolding.
I 2025 havde vi 6 foredrag, hvor kvaliteten var meget varierende og det gav sig udslag i antal deltagere, som varierede lige fra 60 til Kai Bredholt arrangement til 25, hvor der i 2025 var flere foredrag med op til 50 deltagere. Emnerne har været brede, fordi vi prøver at ramme bredt i foreningen. Hvis en af jer har et foredrag I vil berige foreningen med, er I meget velkommen til at kontakte bestyrelsen.
I lighed med de sidste 4 år har vi haft møde med de jyske og den fynske Dante afdelinger, hvor vi har udvekslet erfaringer og medlemstal. Udover Århus har Dante Sydøst flest medlemmer. Afdelingerne har et godt samarbejde på tværs, om foredrag og anden erfaringsudveksling.
Vi sender nyhedsmails ud med jævne mellemrum og er til stede på Facebook.
Tak for den store opbakning. Vi vil prøve med bedre foredrag i 2026. Desuden har vi haft kontingent stigning, som vi vedtog til generalforsamlingen i 2025.”
Dirigent Poul Storgaard Mikkelsen roste bestyrelsen for at have tilbudt meget spændende foredrag med foredragsholdere af høj kvalitet det sidste halvandet år og bad os om at fortsætte ad den vej fremover.
- Fremlæggelse til godkendelse af det reviderede regnskab for 2025 ved kasserer Bente Grønfeldt: ”Det er især lokalleje, som har været en øget udgift i 2025, både i Vejle, hvor biblioteket er under ombygning, og i Kolding hvor vi nu betaler en højere lokaleleje hos Seest Sognehus.
Vi landede ved udgangen af 2025 med et beskedent underskud på 720,42 kr. og står således per 01.01.26 med passiver for 28.258,28 kr. på foreningens konto. Antal medlemmer i februar 2026 er i alt 88 inklusive vores æresmedlemmer. Vi har desværre mistet en del medlemmer i år, i alt 29. Nogle har meldt sig ud, fordi de føler de ikke har tid til at gå til vores foredrag, mens andre medlemmer blot har undladt at betale. Vi beder derfor vores nuværende medlemmer om at være behjælpelige med at hverve nye medlemmer blandt venner og bekendte. Det har virket før, og kan sikkert lykkes igen.”
Regnskabet for 2025 blev godkendt af forsamlingen.
- Fremlæggelse af budget for 2026 ved kasserer Bente Grønfeldt:
”Budgettallene er baseret på udgifter i 2025 og antallet af betalende medlemmer optalt 19.2.2026.
Budget 2026
| Indtægter | Udgifter | |
| 45 Enkeltmedlemmer | 10000 | |
| 20 Parmedlemmer | 9000 | |
| Tilgang + gæster i årets løb | 500 | |
| Event IT | 2000 | |
| Foredragsholdere – 6 foredrag | 18000 | |
| Forplejning ved foredrag | 2500 | |
| Lokaleleje | 1500 | |
| Gebyr til bank | 1000 | |
| 19500 | 24000 |
I værste fald vil underskuddet, vi planlægger med i 2026, blive 4.500 kr., og beløbet for forplejning skal muligvis hæves.”
I forsamlingen pointerede mange medlemmer, at forplejningen er vigtig, da de sætter pris på, at vi byder på et godt glas vin til hvert arrangement.
- Bestyrelsen fremsatte forslag til ændring af vedtægterne – hovedsagelig af sproglig karakter – for at gøre disse tydeligere og mere præcise, så teksten passer til det, som vi i Dante Sydøst konkret står for. Teksten på vedtægter hhv. foreslåede ændringer eller tilføjelser blev læst op punkt for punkt af dirigenten og herefter godkendt af forsamlingen.
- Fastsættelse af kontingent. Bestyrelsens forslag til satser med virkning fra 2026 som besluttet på generalforsamlingen i 2025: Par: 450 kr., Enkelte: 225 kr.
- Valg af bestyrelse, 1 revisor og 1 revisorsuppleant.
Grethe Fabricius, blev genvalgt for et år som formand.
Sonja Vindelev, Fredericia og Inge Langhave, Fredericia blev valgt ind som nye bestyrelsesmedlemmer.
Stefan Lykke blev genvalgt som revisor og Inge Langhave blev valgt som revisorsuppleant.
Dagny Pol Køster, Fredericia og Birgitte Zeidler, Kolding ønskede ikke at modtage genvalg og desuden udtrådte af bestyrelsen Peter Michael Kjærgaard, Vejle pga. flytning.
Bente Grønfeldt, Kolding, Knud Erik Serup, Vejle og Inger Harborg, Kolding fortsætter som medlemmer af bestyrelsen.
- Eventuelt.
I pausen blev der serveret vin og budt på italiensk fingerfood, som vi havde planlagt til foreningens nytårskur. Nytårskuren blev desværre blev aflyst to gange i hhv. januar og februar pga. snevejr.
Efter generalforsamlingen holdt Tønnes Bekker-Nielsen et foredrag: POMPEII I ØJENHØJDE, som især beskrev forskellige graffiti samt andre tekster fundet i Pompeii og deres betydning.
Referent: Inger Harborg





















































