Dante news 2011- 2012: Italien

Dante news  2011- 2012: Italien

Rovereto: fra d.17/9 til d. 8/1 ” Gino Severini” al Mart (museo arte moderna contemporanea)
Milano: fra d.22/9 til d. 22/1 “Artemisia Gentileschi: en lidenskab historie” Palazzo Reale
Torino: fra d.17/9 til d.8/1 “Mode i Italien” Reggia di Venaria Sala delle Arti
Torino:  fra d. 18/11 til d. 29/1 “Leonardo” Reggia di Venaria Scuderie Juvarriane
Torino: Museo Nazionale dell’automobile  C.so Unitá d’Italia 40
Padova:   indtil  den 12 /2/ 2012 ”Simbolisme i Italien” Palazzo Zabarella
Firenze: fra d.12/11 til d. 15/4 ”Den smukke Italien” (fra Venarias slot udstilling) Palazzo Pitti
Firenze: fra d. 17/9 til d. 22/1 ”Penge og skønhed” Palazzo Strozzi
Roma: fra d.5/10 til d.11/1/2012“Lippi, Botticelli i Lorenzo den Prægtige’s Firenze” Scuderie Quirinale
Roma: fra d.11/11 til d.5/2/2012”Rom i Caravaggios tid” P.zo Venezia nat. Mus.

Italiensk filmwww.cinemaitaliano.eu. Alle numre kan downloades i PDF format
Italia&Italia  bladet for dem, der læser italiensk, er nu online: www.italiaeitalia.com
La Dantewww.ladante.it Vi opfordrer til at konsultere hjemmesiden !

Italien og den italienske sprog:
www.initalia.rai.it  præsenterer Italien og det italienske sprog.

Italiensk news: www.italy.dk  
Man skal konsultere denne hjemmeside,: hvis man er interesseret i Italien!!

*Kurser i Italien: rabat til Dantes medlemmer. Kontakt Lucia: 45885713   dantealighieri@mail.tele.dk

Dante news  2011: Danmark

Fly til Rimini i Italien:  Fra København/Kastrup hver onsdag og søndag direkte fly fra den 11. april til den 24. oktober. Se på hjemmesiden: www.iis.dk eller send mail til ib@iis.dk for at få et tilbud med  Dante-rabat.

Hoteller : Vi anbefaler  ”Al Vecchio Convento” i Portico di Romagna www.vecchioconvento.it ;Htl Excelsior i Cervia  www.hexcelsior.it ; Htl Miramare i Rapallo (Genova)www.miramare-hotel.it.;

Rejsebureauer:
Italien Information Service  tlf 86261666 www.iis.dk
Dante Alighieri Århus. er meget aktiv og laver bl.a. spændende rejser i Italien. Den sidste i Emilia Romagna har vist os spændende steder og det fantastiske køkken.
Kulturrejser Europa www.kulturrejser-europa.dk

Foreninger og klub :
Italiensk Forum www.italiensk-forum.dk
Antikkens venner www.antikkensvenner.dk
Serate italiane www.serate-italiane.dk
Dansk-italiensk forening. www.danitalia.dk
Romselskabet S.P.Q.R     www.romselskabet.dk

Italienske vine&gastronomi
Carlo Merolli info@carlomerolli.dk
Cibi e vini fabio@cibievini.com
Supermarco www.supermarco.dk

Restauranter
San Giorgio www.san-giorgio.dk
La Vecchia Signora www.lavecchiasignora.dk
La Rocca  Vendersgade  25  tlf 33146655
Italy&Italy i Ringsted www.italy-italy.dk

Museer
Thorvaldsen museum  www.thorvaldsenmuseum.dk
Glyptotek www.glyptotek.dk
Nationalmuseet www.natmus.dk
Statens museum for kunst www.smk.dk
Nivågård malerisamling. www.nivaagaard.dk:

Musik
Foik:  www.foik.dk :
Musica Ficta :  www.ficta.dk

Sprogkurser:
Istituto Italiano di Cultura:  tlf.39620696   www.iiccopenaghen.esteri.it 
ante i samarbejdet med IIC
: Kontakt Lucia 45885713  dantealighieri@mail.tele.dk
Dante i samarbejdet med FoF Gentofte : tlf:39637010  www.fof-gentofte.dk ;
Studieskolen www.studieskolen.dk ;

Trekking og motionstur i Italien og Danmark for oplysninger send en mail til: tibo@hansen.mail.dk

Trekking- og cykel-turisme i toscanske landskaber: www.iis.dk

Tilbage til tidligere arr. oversigten